Bükülgenlik Testi

Malzemelerin tekil kiriş yüklemesine bağlı olarak davranışını ölçme yöntemi. Bazı malzemelerde çapraz kiriş testi olarak da bilinir. Numune tek bir kiriş halinde iki bıçak kenarı üzerinde desteklenir ve orta noktasına yük uygulanır. Yük artışları için maksimum fiber gerilmesi ve maksimum gerinim hesaplanır. Sonuçlar gerilme-gerinim diyagramı ve hatadaki maksimum fiber gerilmesi bükülgenlik dayanımıdır. Bükülgenlik akma dayanımı çatlamayan malzemeler için rapor edilir. Standart test prosedürleri ASTM D-790 (plastikler) ve ASTM C-674 (ateşlenmiş beyaz seramikler) içinde verilir. ASTM D-797 (elastomerler), ASTM A-438 (dökme demir) ve ASTM D-86 (cam).

Bükülgenlik Testi Niçin Yapılır

Bükülgenlik testi, numunenin konveks tarafında çekme gerilmesi, konkav tarafında ise basma gerilmesi oluşturur. Bu, orta çizgi boyunca bir yırtılma gerilme alanı oluşturur. Birincil hatanın çekme veya basma gerilmesinden kaynaklanmasını sağlamak için, yırtılma gerilmesi minimum değere düşürülür. Bu, derinlik oranı aralığı (dış aralık uzunluğunun numunenin yüksekliğine (derinliğine) bölümü) kontrol edilerek yapılır. Birçok malzeme için S/d=16 geçerlidir. Bazı malzemeler, yırtılma gerilmesini yeterince düşük tutmak için S/d=32 - 64 eşitliğini gerektirir.

Bükülgenlik Testi Çeşitleri

Bükülgenlik testi çoğunlukla polimer, ahşap ve kompozit gibi nispeten esnek malzemeler üzerinde gerçekleştirilir. İki test türü mevcuttur; 3 noktalı eğme ve 4 noktalı eğme. 3 noktalı testte, üniform gerilme alanı oldukça küçük ve merkez yük noktasının altında yoğunlaştırılmıştır. 4 noktalı testte, üniform gerilme alanı iç aralık yükleme noktaları arasındadır (genellikle dış aralık uzunluğunun yarısı).
Tipik Malzemeler

Polimer

noktalı bükülgenlik testi genellikle polimerler için kullanılır. Numune sapması çoğunlukla çaprazkafa konumuyla ölçülür. Test sonuçları bükülgenlik dayanımı ve bükülgenlik modülünü kapsar

Ahşap ve Kompozit

4 noktalı bükülgenlik testi genellikle ahşap ve kompozit malzemeler için kullanılır. 4 noktalı test, destek aralığı merkezinde numune sapmasını hatasız bir şekilde ölçmek için bir sapma ölçer gerektirir. Test sonuçları bükülgenlik dayanımı ve bükülgenlik modülünü içerir.

Kırılgan Malzemeler

Seramik veya beton gibi kırılgan bir malzeme üzerinde 3 noktalı test gerçekleştirilirken,kopma modülü (MOR) olarak adlandırılır. Bu test sadece eğilme dayanımı verileri sağlar, sertlik (modül) hakkında bilgi sunmaz. 4 noktalı test kırılgan malzemelere de uygulanabilir. Kırılgan malzemelerde destek ve yükleme örslerinin hizalanması önemlidir. Bu malzemeler için test fikstüründe genellikle kendi kendine hizalanan örsler bulunur.