Petkim Polimer Testlerinde Instron'u Tercih Ediyor

Ülkemizde ve bölgemizde petrokimyasal ürünler denildiğinde 1970’ten beri aklımıza gelen ilk kurum olan Petkim, polimerlerin tahribatlı malzeme (çekme, basma, eğme/eğilme, sürtünme), darbe, termal ve reoloji testlerinde 70 yılı aşkın global tecrübesiyle Instron’un kalite ve uzmanlığına güveniyor.

        

Kurulumları yapılan üniversal test sistemi (çekme, basma, eğme mukavemet testleri), MFI (akışkan eriyik indeksi) test sistemi, kapiller reometre test sistemi, Charpy-Izod darbe test sistemi ve HDT-Vicat test sistemlerimiz ile polimer test yeterliliklerini en üst düzeye çıkaran Petkim, kalite kontrolünde Instron’a duyduğu güveni ortaya koymaktadır. 

Çekme testlerinde 1µm (mikron) hassasiyetine ve 750 mm. test strokuna (toplam uzama) sahip, E-modulüs ölçümü yapabilen, yenilikçi tam otomatik AutoX 750 model ekstensometre yüksek hassasiyet ve tekrarlanabilir test sonuçlarının güvenilirliğini, konforunu ve hızını yaşatmaktadır. AutoX 750’nin eğme testlerinde de kullanılabiliyor olması sayesinde, tek bir ekstensometreyle her iki test de ilgili ISO 527-2:2012 ve ISO 178:2010 standartlarına uygun olarak gerçekleştirebilmektedir. Ekstansometrenin istenildiği durumda bütün test boyunca (750 mm toplam uzama) ve kopmadan sonra da numune üzerinde kalabilme özelliği mevcuttur.MFI testleri için 2011 yılında temelde sıcaklık tolerans aralığı daraltılarak güncellenmiş ve halen yürürlükte olan ISO 1133-2 standardına uygun testler yapılabilmekte, gövdesi monoblok (tekparça döküm) üretim olan Charpy-Izod darbe test sistemi sayesinde test esnasında oluşabilen titreşimlerden etkilenmeden güvenilir test sonuçları elde edilebilmektedir.

HDT–Vicat testlerinde hem yağ banyosunda hem de tüm test istasyonlarında yer alan farklı sıcaklık sensörleriyle sıcaklık yüksek hassasiyette kontrol edilirken, LVDT teknolojisi ile numunelerde sıcaklık altında meydana gelen sehim ve batma etkileri direkt olarak numune üzerinden ölçülebilmektedir.

    

Ülkemizin ve bölgemizin en güzide kurumlarından biri olan Petkim’in çalışmalarına katkı sağlıyor olmaktan memnuniyet duyar, Instron Türkiye ailesi olarak bu iş birliğimizin artarak devamını dileriz.