Akreditasyonlar Nelerdir?

Bir laboratuvarın teknik uyumluluğu ISO/IEC 17025 standartı ile ölçülür. Laboratuvar, bu standartın kriterlerini yerine getirirse Uluslararası Labarotuvar Birliği (ILAC) üyeliği ile akreditasyon kazanmış olur. ILAC, test ve kalibrasyon verilerinde ortak tanıma ve kabul sağlar. Bazı laboratuvarlar ISO 9000 standartı akreditasyonuna sahiptir fakat bunun teknik uyumluluk yönünden değil kalite kontrol yönetim sistemi bakımından bir akreditasyon olduğunun anlaşılması önemlidir. Bu sebeple ISO 9000, ISO/IEC 17025’e alternatif olamaz.

Instron® ISO/IEC 17025 Akreditasyonludur ve Uzun Yılların Getirdiği Teknik Tecrübeye Sahiptir

Saha mühendislerimiz, çeşitli cihazlarla malzeme testlerinin tasarım ve kalibrasyonu ile metroloji uzmanlığında geniş bir mühendislik tecrübesine sahiptir. Ayrıca, kalibrasyon üzerine standartlar yazan ISO ve ASTM komitelerine aktif olarak yer almaktadırlar.

NPL ile NIST gibi tüm kalibrasyon ve doğrulama ekipmanları Ulusal Metroloji Enstitüsi (NMI) yoluyla Uluslararası Birimler Sistemi sertifikalıdır ve takip edilebilir. Tüm yazılım, sahada kullanılmadan önce çok ayrıntılı bir şekilde test edilir ve onaylanır.

Ekipmanınızın kalibrasyonunundan tamamen emin olmanız için en üst düzeyde doğruluk standartlarını sürdürüyoruz. Aynı zamanda sizi yarışta öne çıkaracak herhangi bir fırsata ihtiyacınız olduğunu biliyor; size özel planlar ile birçok standartı masraflarınızı optimize etmeniz için sizlere sunuyoruz.

Instron’un Akreditasyonlarını Görün (İnceleyin)

Akreditasyon Nedir?

Laboratuvarların akreditasyonları bağımsız, kendi akreditasyon ölçeklerinde kalibrasyon gerçekleştirmelerinin bir uyumluluğu olarak tanımlanabilecek bir değerlendirmedir. Akreditasyon süreçlerinin bütünü, laboratuvarın kapasitesinin teknik olarak değerlendirilmesini kapsar. Laboratuvarların; İngiltere’de NPL, USA’de NIST ve Almanya’da PTB gibi tanınmış Ulusal Metroloji Enstitüleri (NMI) tarafından izlenebilir ölçümler sağlaması da bu kapsamdadır.

Laboratuar kalibrasyonunu doğrulayan organizasyonlar olmasına rağmen ILAC üyesi olanlar uluslararası geçerliliğe sahiptir.

Akreditasyon Neden Önemli?

Akreditasyon yetkinlik, tarafsızlık ve laboratuarın performs kapasitesini temsil eder. Bağımsız şekilde kalibrasyon sağlayıcınızın yetkinliğini gösterdiğini bilirsiniz ve bu yetkinliğin sürdürüldüğünden düzenli aralıklarla emin olmanızı sağlar.

Tanınmış Akreditasyon Yapıları Nelerdir?

Çoğu ülke, genellikle ILAC üyesi olan bir ulusal akreditasyon yapısına sahiptir. Laboratuarınızda, bir ILAC üyesi tarafından akredite edilmiş bir kalibrasyonu kullandığınızdan emin olmanız önemlidir; bu sayede tanınmış bir kalibrasyon ve uluslararası duruşa sahip olarak iş hayatınıza olumlu katkıda bulunur ve yerel ve uluslararası müşterilerinizi memnun edersiniz.

ILAC üyeleri:

  • UKAS (UK)
  • COFRAC (France)
  • ENAC (Spain)
  • DakkS (Germany)
  • NVLAP and A2LA (USA)

ILAC üyelerinin tam listesini görmek için tıklayın

Kendi Ülkemden Ulusal Akreditasyon Servisi Kullanmam Gerekir mi?

Hayır, ILAC üyesi tarafından akredite edilmiş laboratuarınız sizin ve müşterinizin gerekli tüm standartların uygulandığından emin olmanıza yeterlidir. ILAC, laboratuar akreditasyonu pratiklerinin, parça testinin ve kalibrasyon olanaklarının geliştirildiği dünyanın ilk uluslararası forumudur. Birçok laboratuar akreditasyon yapısının birleşmesinden oluşur. Örneğin UKAS, COFRAC, ENAC, DakkS, NVLAP ve NATA; test akreditasyonu ve kalibrasyon sonuçlarındaki ortak kabulleri ile markaları ülkelerarası geliştirme amacındadır.