Fabrika Kalibrasyon Laboratuvarı Servisleri

Instron®’un yaygınlığı, piyasada kuvvet kalibrasyonu hizmetinde liderliği üstlendiğimizi göstermektedir. Gerinim ölçer kullanan ilk malzeme test etme şirketi olarak yük hücresi teknolojisi kullanmada ve yüksek doğruluklu aletleri sağlamada lider olmaktan, en yüksek kalitede kalibrasyon hizmeti vermekten ve kuvvet ölçmedeki bilgimizden gurur duymaktayız. Kalibrasyon standartları olarak ISO 376 ve ASTM E74 dahil uluslar arası kabul görmüş standart metotları kalibrasyonda ve doğrulamada kullanmaktayız.

Kullanılan Standartlarda Kalibrasyon

Laboratuvar saha uzmanlarımızın kullandığın kullanılmakta olan standard sinyal dönüştürücülerini kalibre etmektedir ve bu servisi müşterilerimize de sağlamaktadır. Net ağırlık yığınlarımız (ikincil standart yük hücreleri kullanan diğer laboratuvarlara kıyasla) ile ilişkili düşük belirsizlikten sayesinde “kalibrasyon zincirini” kısaltabilmekte ve düşük bir belirsizlikle kalibre edilmiş yük hücreleri ile çalışma sahanızı donatabilmekteyiz.

Ekstensometre Kalibratörlerinin Kalibrasyonu

Laboratuvarımız, birçok ekstensometre kalibratör donanımları –AQD, Epsilon veya Boeckeler tipi, hatta ısmarlama olarak size özel dizayn edilmişlerdeki sehimleri kalibre edebilmektedir. Kalibrasyonlar, ISO 9513 ve ASTM E83 standartlarının gerekliliklerine uyarak 0.01 mm ile 60 mm aralığında gerçekleştirilmektedir.

Mevcut Fabrika Doğrulama Hizmetleri

Çeşidi  Standard Tanım
Kuvvet Doğrulama
ASTM E74
ISO 376
10 N ile 10,000 N arasındaki yük hücrelerinin kalibrasyonu
  Dahili Metotlar
0.1 N ile 3000 kN arasındaki basınç ve 2000 kN gerinimde kuvvet ölçüm cihazlarının kalibrasyonu
Ekstensometre Kalibratörleri
ISO 9513
ASTM E83
0.01 mm ile 60 mm arasındaki ekstensometre kalibratörlerinin kalibrasyonu

Yüksek Standartlı Sertifikalama ve İzlenebilirlik

Instron Farkı

Instron, uluslararası kabul görmüş kuvvet kalibrasyon standartlarını yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda bunları genellikle aşar. Kalibrasyon sertifikalarımızın tümü, test laboratuvarlarının ISO/IEC 17025 ile tam uyum gereksinimini karşılamak için kapsamlı veri ölçümü belirsizliği sağlar. Kalibrasyonlarımız, diğer kalibrasyon sağlayıcılarının kuvvet aralığından genellikle daha geniş bir aralık sağlamaktadır; böylelikle, sisteminizi güvenli bir şekilde daha düşük kuvvetlere indirebilirsiniz.

Kalibre Edilen Ekipmanlar

Malzeme test makineleri ve cihazlarının tüm çeşitleri, kuvvet veya ağırlık dönüştürücülü ekipman üretimi, sertlik, yapısal test donanımları, simülatörler, mekanik, elektromekanik veya hidrolik sürücüler.

Ekipman Markaları

Instron, Satec™, Dynatup®, Wilson® Instruments, Wolpert™, Schenk®, MTS®, Instron IST, Tinius Olsen, Zwick, United, Lloyds Instruments, Mayes, Dennison, Shimadzu®, Rhiele, Baldwin®, ATS ve diğerleri.

Kuvvet Doğrulama Standartları

Malzeme test makinelerinin veya cihazlarının kuvvet ölçüm kapasitelerini onaylamak için 2 tane uluslarası tanınmış standart vardır. Bunlardan ilki ISO dökümanı ISO7500-1’dir. Diğeri ise Amerikan Test ve Malzemeler Birliği (ASTM) tarafından yayımlanan ASTM E4 başlıklı dökümandır. Her iki benzer standart da yıllar süren çalışmalar sonucunda şekillendirilmiş ve teknik açıdan çok özenlidir. Takip edildiği zaman bu standartlar test cihazlarınızdaki güç ölçüm sistemlerinin statik ve yarı statik durumlarda isabetli çalışmasını garanti eder.

ASTM E4 test cihazının onaylanmış aralıkta okuma değerinin %1’ine kadar bir isabet sağlar. Bu bazı sağlayıcıların ürün özelliklerinde belirtilen tam ölçeğin %1’inden çok daha farklıdır. ISO 7500-1 0.5’ten 3’e kadar farklı isabet sınıfları tanımlar. Çoğu malzeme test makineleri 1. Sınıf olarak kalibre edilir ki bu da ASTM E4 gereksinimlerine göre %1.0’a karşılık gelir.

Hangi Kuvvet Doğrulama Standardı Kullanılmalıdır?

Çoğu müşteri için, iki büyük standarttan (ISO 7500-1 veya ASTM E4) biriyle ekipmanı doğrulatmak, kuvvet dönüştürücülerin kalibrasyonunun düzgün bir şekilde yapılmasını garanti eden düşük riskli bir yoldur ve aletin kötü veriler üretme riski minimumdur. Bu standartlar, doğrulatmayı uygulamadaki zorluk (ve maliyet) ile sonuçların kalitesi arasında mantıklı bir denge sunmaktadır. Kabul edilen uygulama, Avrupa’da sistemlerin ISO 7500-1’e göre, Kuzey Amerika’da ASTM E4’e göre doğrulatılmasıdır. Diğer bölgeler, yerel ihtiyaçlara göre değişiklik göstermektedir. Sonuç olarak, seçim size kalmaktadır ve Instron, ihtiyaçlarınızı karşılamak için standartlardan birine ya da her ikisine göre kalibrasyon işlemini gerçekleştirebilmektedir.