Hiza Doğrulaması

Hizalama Testimi Etkiler mi?

Kesinlikle evet ....

Malzeme testi sisteminiz düzenli olarak kuvvet, gerinim ve yerdeğiştirme için kalibre edilse de bu, doğru ve güvenilir test veriniz olduğunu garantilemez.

Yük düzeneği hizalaması çeşitli sebepler yüzünden değişebilir:

 • Çene değiştirme
 • Yeni fikstürlere uymaya çalışma veya fikstür değiştirme
 • Sabit çaprazkafayı tekrar konumlandırma
 • Yük düzeneğinin parçalarında ya da fikstürlerde yıpranma veya zarar görme

Sonuç olarak, doğru hizalama artık birçok merci tarafından önemli kabul edilmektedir:

 • Akreditasyon birimleri
 • Başlıca uzay-hava şirketleri

Katlama gerilimi veya hizalama için toleransları belirten ve hizalama gereksinimlerini detaylandıran birçok ASTM standartı vardır. Hava-uzay endüstrisinde sisteminizin, bu standart gereksinimlerini karşıladığını göstermek konusunda artan bir ihtiyaç mevcuttur.

Hizalama Nedir?

Numune hizalaması iki faktörden etkilenir:

 • Eş merkezlilik: Numuneye doğru yukarıdan aşağıya bakıldığında, yukarıdaki numunenin merkezinin aşağıdaki numune merkeziyle ne kadar iyi çakıştığıdır
 • Açısallık (paralellik): Numunenin çene yüzeylerinin birbirne ne derece parallel olduğudur (üst ve alt çeneler)

Neden İyi Hizalama Gereklidir?

Test parçasında istenmeyen gerilim yaratmanın en kolay yolu onu bükmektir. Bükmenin en kolay yolu ise test parçasını aşağıdakilerle baştan yanlış hizalamak veya homojen olmayan şekilde yüklemektir:

 • Açısal offset uygulaması- C tipi bükme/eğme
 • Eş merkezli offset uygulaması- S tipi bükme/eğme

Birçok test standartı gerekli hizalamayı yüzdesel bükme/eğme şeklinde niteler. (örneğin nominal gerinimin veya gerinim büyüklüğünün %5’i )

Hizalamanızın Ne Olduğuna Nasıl Karar Vereceksiniz?

Numune eğme, hizalamayı belirlemede anahtar parametredir. Bunun için:

 • Cihazın doğrulaması ve yük dizgisi hizalaması için gerinim ölçer hizalama hücresi kullanının ya da
 • Gernim ölçerli tipik test parçası kullanın

Ardından bazı ayrıntılı hesaplamalar içeren test serisi gerçekleştirmeniz gerekir. ASTM, gereksinimleri ve hesaplamaları ana hatlarıyla çizen ASTM E1012’yi üretmiştir. Bu standart, malzeme testindeki cihaz hizalaması konusunda çoğu kez kontrol ve niteleme açılarından kabul edilebilir bir yöntem olarak görülmektedir.

Instron; özel Hizalama fikstürü, gerinim ölçülü numuneler ve hizalama yazılımı pazarlar. Müşterilerin test konfigürasyonlarını düzenli olarak değiştirdiği durumlarda çok kullanışlıdır. Fakat müşteri makul bir neden yüzünden test konfigürasyonunu değiştirmiyorsa; Instron Servisi bu durumda test düzeneğinin kanıtı ve kararlılığını sağlamak için Hizalama doğrulama servislerinden birini sunabilir.

Instron Hiza Ölçümü Servisi

Instron, rehberi izleyerek ve ASTM E 1012, Nadcap AC7101, 7122, 7109, NASM 1312 vb.’inde detaylandırılmış hesaplamalar ile doğrulamayı sağlar; sertifika yayınlar. Bu sertifikalar, birçok müşterimiz ve NADCAP gibi dış yatırım organizasyonları tarafından yakın zamanda cihazlarının hizalama kontrolünden geçtiğine dair tarafsız kanıtlar olarak kullanılır.