Darbe

Darbe Testi Cihazınızı Neden Doğrulatırsınız?

Numunenin kırılma enerjisini bulmak için darbe cihazı kullandığınızda, verinin sağlam ve güvenilir olduğundan emin olmak istersiniz. Cihazınındaki Instron® kalibrasyonu, darbe testi sisteminizin ne kadar iyi işlediğine dair bilgiyi size sağlayacaktır.

Sarkaç Tipi Darbe Testi Cihazları (Metal ve Plastikler)

Sarkaç tipi darbe testi cihazlarında kullanılan ISO ve ASTM standartları ve test yöntemleri, darbe testi cihazınızın belirli performans gereksinimlerini yerine getirmesini ve uyumluluğunu kanıtlayacak kalibrasyon sertifikasına sahip olmasını şart koşmaktadır. Instron® Sarkaç darbe kalibrasyonları, izlenebilir ekipmanlar kullanılarak uygun uluslararası standartlara gore, tamamen eğitimli, akredite kalibrasyon elemanlarıyla yapılmaktadır. Bu tarz kalibrasyonlar, ISO 9000 ve ISO 17025’in gereklerini eksiksiz yerine getiren, tam doğru ve bağımsız kalibrasyon raporu sağlar.

Düşme Kulesi Darbe Testi Cihazları

Instron, bu ekipmanlar için kritik parametreleri doğrulayan ve ayrı ayrı onaylayan, kapsamlı kalibrasyon servisleri sunmaktadır

Instron Emsalsiz Kapasiteye Sahiptir

Darbe doğrulaması firmanızı seçerken, firmanın sisteminizin kapasitesini tamamen tayin edebilecek tüm gerekli ekipmanlara sahip olması çok önemlidir. Darbe testi cihazları birçok farklı üretici tarafından çeşitli ebat ve şekillerde üretilir. Bunlar :

 • Metaller için Sarkaç Tipi Darbe Testi Cihazları
 • Plastikler için Sarkaç Tipi Darbe Testi Cihazları
 • Düşme-kulesi Darbe Testi Cihazları
 • 1 Joule’den 750 Jolule’e kapasiteli (35 ft-lbf ve 550 ft-lbf arası)
 • Birleşik /’C’ şekilli veya ‘U’ şekilli çekiçler (vurucular)
 • Manuel/otomatik çekiç (vurucu) kaldırıcı
 • Analog/dijital ölçümler
 • Manuel/otomatik numune girişini merkezleme
 • Yakın veya uzak konsollarla yazılım denetimli modeller

Bazı tedarikçilerin kalibrasyon ekipman ve yöntemleri sadece belirli versiyon veya kapasiteleri halledebilir. Instron, en çok cihaz ve üretici çeşidini içeren kapsamlı Darbe kalibrasyonu seçeneklerine sahiptir.

Instron Gereksinimlerinizi Karşılayacak Şekilde Cihazınızı Kalibre Eder

Sarkaç tipi darbe testi cihazlarını doğrulamasında dört çeşit, uluslararası kabul gören standard vardır.

Metal malzemelerin testleri için Charpy sarkaç tipli darbe testi cihazları doğrulaması:

 • ISO 148-2 (EN 10045-2): Metalik malzemelerin Charp darbe testi-Darbe testi cihazlarını doğrulama yöntemleri
 • ASTM E 23: Metalik malzemelerin çentikli bar darbe testi için standarta uygun test yöntemleri

Metal olmayan malzemelerin (plastik ve kauçuk gibi) çentikli bar darbe testi için standarta uygun test yöntemleri:

 • ISO 13802: Plastikler-sarkaç tipi darbe testi cihazları-Charpy, Izod ve çekme darbe testi
 • ASTM D 256: Plastiklerin Izod sarkaç tipi darbe direncini bulmada kullanılan standarda uygun test yöntemleri

Standartın seçimi müşterinin gereksinimlerine uygun olmalıdır. Genel olarak Avrupa’da bu seçime yol gösterici olması için çoğu kullanıcı ISO veya EN yöntemlerine uygun doğrulamaya ihtiyaç duyar; Kuzey Amerika’da ise ASTM doğrulaması istenir.

Darbe testi cihazlarının Doğrudan doğrulaması, boşluk ölçümü ve sürtünme kaybı gibi cihazın temel mekanik ve geometrik özelliklerinin sağlamlığının kontrolünü sağlar. Cihaz ilk yüklendiğinde veya temel parçalardan biri değiştirildiğinde bu doğrulama çok önemlidir. Fakat aynı zamanda sertifikasyon ve düzenli kalibrasyonun bir parçası olarak da bu doğrulama gerçekleştirilir.

Dolaylı doğrulama, kaliteli laboratuvarlar tarafından dikkatlice nitelendirilen numuneler referans numune olarak kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Çoğu test cihazı doğrudan doğrulamayla problemleri saptayamayabilir; bu yüzden dolaylı doğrulama cihazın performasının kontrolünde önemli bir ek kontroldür. Ölçüm seviyelerinin tahmin edilen belirsizliği boyunca enerji seviyeleri kaydedilerek; doğruluk ve tekrarlanabilirliği tayin etmede kullanılır. Bu sayede cihazın, numunenin kırılma enerji seviyelerini doğru şekilde kaydettiğinden büyük oranda emin olursunuz. Dolaylı doğrulama sadece metaller için mevcuttur.