Hız Doğrulama

Hız Doğrulama standartları nelerdir?

Hali hazırda, herhangi bir malzeme test makinesi ya da cihazının hızının doğruluğunu test eden ulusal ya da uluslar arası bir yöntem bulunmamaktadır. Hız doğrulama konusundaki bu boşluğu doldurmak adına, Instron kendi yüksek doğruluklu methodlarını geliştirdi. Bu metodlar ISO/IEC 17025 standartlarına tam uyumlu olarak çalışmakta, kullanılan zaman ve mesafe standartları ulusal standartlara uyumludur. Instron Hız Doğrulama testleri makinenizin düzgün çalıştığını ve test verilerinizin geçerliliğini temin etmektedir.

Learn more about speed and displacement verification from Instron professional services

Hız Doğrulama Testine İhtiyacınız Var mı?

Bazı test metodları test hızının kesin olarak belirlenmesine ihtiyaç duymakta bazıları ise duymamaktadır. Belirli bir test hızının seçilmesinin her zaman kritik bir parametre olmadığı durumlarda, hızın sürekli, sabit ve tekrarlanabilir olması iyi bir test deneyimi için genellikle doğru ve önemlidir. Bu sebep, bir çok kullanıcının, kendi test makineleri için hız doğrulama işlemine gereksinim duymalarını sağlar. Test yürütülen malzeme ya da bileşenin gerinim oranlı ya da hız duyarlı olduğu bilinen diğer uygulamalar, doğrulama işlemi için daha uygun uygulamalardır. Bunlara örnek olarak, karbon fiber bileşimler, seramikler, sıvı kristal polimerler verilebilir. Eğer test sonuçlarıyla birlikte test hızına da ihtiyaç duyuluyor ya da değişik zamanlarda ve makinelerdeki testlerin tutarlılığından endişeleniyorsanız test hızlarının doğrulanması size iyi bir test pratiği sağlayacaktır.

Hız Doğrulama Testi Size Ne Söyler?

*Standart Doğrulama: Standart hız doğrulama testi iki nokta arasındaki ortalama hızı ölçmektedir. Piston kafası ya da tetik mekanizması kısa zamanda istenilen hıza çıkılmasını sağlar , ardından hassas yer değişim okuması ve zaman okuması alınır. İkinci yer değişim ve zaman veri puanları, belirli yolculuk veya zamandan sonrası alınır. Bu doğrulama size herhangi bir yük kullanılmaksızın, gerçek hızınızın test hızıyla ne kadar yakından eşleştirildiğini gösterir. Her hız için üç farklı zamanda işlem gerçekleştirilerek tekrarlanabilirlik de belirlenebilir. Piston kafası için başlangıç hız profili, katedilen yol boyunca hızdaki ufak dalgalanmalar ya da herhangi bir yük altındaki hız kesinliği karakterize edilmez.

*Gelişmiş Doğrulama: Daha kritik ve önemli uygulamar için, test başlangıcında ve gerçek test kuvvetlerine benzer kuvvetler uygulanırken makine performansının karakterize edilmesi yararlı olabilir. Bu sebeple gelişmiş doğrulama işlemi kullanılmaktadır.

Özellikler

  • Minimum Hız: : 0.02mm/min (1 mm/min altındaki hızlar için eksta yükleme kullanılabilir.)
  • Maksimum Hız: 1250 mm/min
  • Doğrulama Standartının Yerdeğiştirme Hassasiyeti: Cihaza bağlı olarak, 5-10 mikron
  • Doğrulama Saatinin Zaman Hassasiyeti: 15 ms
  • Daha Yüksek Hassasiyet ya da Hız Doğrulaması: Fabrikaya danışınız.
  • Yük Altındaki Hız: Fabrikaya danışınız.

Laboratuvarımın Kalibrasyon Programı Yönetimini Nasıl Geliştirebilirim?

Instron sizin için hayatı daha kolay hale getirir.

  • Ekipmanlarınız ve iş yerinize ait bütün bilgileri veritabanımızda saklıyoruz. Böylelikle sizin belirlediğiniz kalibre tarihlerini takip etmeyi, zamandan kazanarak planlı, rahat ve zamanında kalibrasyonlar gerçekleştirmeyi sağlıyoruz.
  • Doğrulama işlemi tamamlandığında, Instron mühendisleri ilgili sertifika ve verileri iş yerinizde elektronik posta ile raporlayarak ilgililere teslim ederler.
  • İlgili veriler ve sertifakalar, Instron fabrikasında bulunan güvenli veritabanlarında elektronik olarak yedeklenir ve ihtiyaç halinde kullanılabilir.
  • Instron’un yüksek eğitimli kalibre mühendisleri ekipmanınızın özelliklerini bilirler. Olası problemleri erkenden tanımlayabilir, koruyucu bakımları gerçekleştirebilirler, cihazınızın düzgün kullanım ve idaresini anlayabilirler.