Kalça Koruyucuların Darbe Direnci

Yaşlı insanlar arasında, kazara meydana gelen düşmeler yaralanmalara neden olmaktadır. Özellikle kalça kırıkları; 65 ve 74 yaşları arasındaki hastaların düşme olaylarında yaygın olarak meydana gelen bireysel yaralanmalardan biridir. Biyomekanik analizler; düşme sırasında kalça üzerinde meydana gelen maksimum yükün yaklaşık olarak vücut ağırlığının üç katına eşit olduğunu göstermektedir. Koruyucu cihazın kullanılmasıyla bu yük, yaklaşık olarak üçte biri kadar azaltılabilmektedir. Cihazın darbe enerjisini emebilmesi ve dağıtabilmesinin yanında günlük yaşamda giyilebilecek kadar rahat olması gerekmektedir.

Kalça koruyucusunun performansının değerlendirilmesi; darbe test sisteminin kullanımıyla bir düşüşün simülasyonunun meydana getirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Çaprazkafa ağırlığının, düşme yüksekliğinin, hız ve ivmenin belirlenmesiyle; düşme sırasında oluşan kuvvetlerin hassas şekilde yeniden üretilmesine yönelik olarak test yapılandırmaları tasarlanabilmektedir. Belirtilmiş olan koruyucu cihaz üreticilerine test çözümlerinin sağlanmasına yönelik olarak sorular sorulduğunda; CEAST 9350 Darbe Test Sistemini önermekteyiz.

Yüksek Enerji seçeneğine sahip CEAST 9350 test sistemi; belirtilmiş olan tüm yapılandırmalara imkan sağlamakta olup; aletli şahmerdanla kullanılan Görsel Darbe yazılımı ve DAS veri toplama sistemi ise maksimum yük, maksimum yük için süre, hata anına dek olan süre, toplam süre, darbe enerjisi ve maksimum yük için gerekli sürelerin hesaplanmalarında kolaylık sağlamaktadır. Özel düz plakadan oluşan kilit fikstürü ve 76 mm çapa sahip şahmerdanın yerleştirilmiş olması; üreticilerin farklı taban yapılandırmalarını tekrarlayabilmesine ve çoğaltabilmesine imkan tanımaktadır.

Belirtilmiş ola bu testlere ait sonuçlar; koruyucu cihazların tasarımında araştırmacıları ve mühendisleri desteklemekte olup, hasta yaralanmalarının engellenmesi için bu tür cihazlara ait şartların düzgün şekilde belirtilmesinde fizikçilere yardımcı olmaktadır.

Test Çözümleri