EN 14509 Çatı ve Sandviç Modelli Kaplama Panellerinin Yırtılma Dayanımı Ve Yırtılma Modülü

EN 14509 standardı; süreksiz çatı döşemeleri, çatı kaplamaları, dış duvar ve duvar kaplamalarına yönelik olarak kullanılan fabrikasyon yapımı, kendini taşıyan ve çift katmanlı metal yüzeyli yalıtkan sandviç panelleri için mevcut olan gereklilikleri belirtmektedir. Katı poliüretan, genleşmiş polistiren, haddelenmiş polistiren köpük, fenolik köpük, cam yünü ve amyant başlıca yalıtkan kaplama malzemeleri olarak sayılabilmektedir.

Standart, panelin mekanik dayanımının yanı sıra panel çekirdeğinin yırtılma dayanımı ve modülünün saptanmasının ve tanımlanmasının da dahil olduğu birtakım gerekliliklileri belirtmektedir. Yırtılma modülü, numunenin yırtılmasını sağlayan azami yükün ölçülmesine ve aynı zamanda yük sapma eğrilerinden hesaplanmasına olanak sağlayan dört-nokta katlama testi ile saptanmaktadır.

Eğme fikstürünün; numune ile temas halinde olan yükleme plakaların genişliğinin çekirdek yüzeyinin zarar görmesini engellemesine yetecek şekilde olması ve ayrıca plakaların mekanik oynamasının ve geri kaymasının minimize edilmesi amacıyla tasarlanması en önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. Maksimum test yükleri, çekirdek kalınlığına ve malzemesine bağlı olmasına rağmen genellikle değerler 50 kN yük değerinin altındadır. Bu test için yırtılma dayanımını ve modülünü otomatik olarak hesaplayabilen Bluehill® Yazılımı ile kombine edilmiş 5900 Serisi Üniversal Test Cihazını tavsiye etmekteyiz.

Test Çözümleri